Sektionsstyrelser

Följande representanter utsågs på Film&TV-Producenternas årsstämma den 19 maj 2021.

 

Film- och dramasektionen:

Jan Blomgren, Art&Bob, ordf.
Maritha Norstedt, Unlimited Stories
Madeleine Ekman, Nordisk Film
Martina Stöhr, Kärnfilm
Tim King, SF Studios
Petra Måhl, Nexiko Drama
Anna Anthony, FLX
Miira Paasalinna, Anagram
Martin Cronström, Filmlance

Reklamfilmssektionen:

Cornelia Opitz, Madre Productions, ordf.
Therese Pettersson, FLX
Martin Ronström, B R • F
Josefin Eriksson, Naive
Sofia Wall, Esteban
Sophie Tamm Christensen, New Land
Rickard Edholm, Camp David
Christer Kilden, Film de Liberté

TV-sektionen:

Anders Knave, ordf.
Tesso Akander, Strix
Eva-Lotta Almkvist, ITV
Johan Stemme, Jarowskij
Janca Hodann Söder, Art&Bob
Madelene Hansson, Meter TV
Anders Sundberg, Brand New Content
Martin Akander, Nexiko


Nyhet - Riapriset

Riagalan presenterar årets jury

Riapriset uppmärksammar och premierar Sveriges bästa kreatörer, medarbetare och upphovsmakare inom svensk tv-produktion. –Trots ännu ett utmanande år har det producerats enormt mycket och högkvalitativ tv i Sv...

Nyhet - Film

Vårens svenska filmer presenteras på tisdag den 18 januari

Svenska Filminstitutet och Film&TV-Producenterna bjuder in till en samlad presentation av vårens svenska långfilmspremiärer tisdagen den 18 januari i Bio Victor i Filmhuset i Stockholm. Presentationen kommer att l...

Nyhet - Guldbaggen

2021 års Guldbaggenomineringar

Vid en pressträff i Filmhuset i Stockholm idag presenterades Guldbaggenomineringarna för filmåret 2021. Clara Sola fick nio nominerin...

Nyhet - Riapriset

Nominera bidrag till Riagalan 2022

Nu är nomineringen öppen till Riagalan 2022. Missa inte att skicka in era produktionen innan den 27 januari. För att nominera kollegor, l...

Nyhet - Utbildning

Beställ egen masterclass om att beställa reklamfilm

I ett medielandskap där det produceras mer rörlig bild än någonsin har beställarkompetensen och kunskapen om reklamfilmsfilmproduktion ...

Läs fler nyheter