Publicerad: 2020/12/17
Nyhet - Guldbaggen

2020 års Guldbaggenomineringar

Vid en pressträff i Filmhuset i Stockholm i dag presenterades Guldbaggenomineringarna för filmåret 2020. Charter fick sju nomineringar, följd av Se upp för Jönssonligan och Spring Uje spring med sex nomineringar vardera. Guldbaggegalan arrangeras av Filminstitutet i samarbete med SVT och äger rum den 25 januari 2021.

En nomineringskommitté bestående av 36 ledamöter i fyra grupper har genom juryförfarande kommit fram till följande nomineringar till 2021 års Guldbaggar.

Nomineringarna står i bokstavsordning.

Bästa film

Charter
Producenter: Lars G Lindström och Eva Åkergren

Greta
Producenter: Cecilia Nessen och Fredrik Heinig

Orca
Producent: Sofie Palage

Scheme Birds
Producenter: Mario Adamson och Ruth Reid

Spring Uje spring
Producenter: Anna-Klara Carlsten och Tomas Michaelsson

Bästa regi

Maria Bäck
för Psykos i Stockholm

Nathan Grossman
för Greta

Amanda Kernell
för Charter

Henrik Schyffert
för Spring Uje spring

Bästa kvinnliga huvudroll

Ane Dahl Torp
för rollen som Alice i Charter

Irma von Platen
för rollen i Inland

Josefin Neldén
för rollen som Mamman i Psykos i Stockholm

Josefine Stofkoper
för rollen som Dottern i Psykos i Stockholm

Bästa manliga huvudroll

Uje Brandelius
för rollen som Uje i Spring Uje spring

Adel Darwish
för rollen som Monir i Ghabe

Rolf Lassgård
för rollen som Marianne i Min pappa Marianne

Johan Rheborg
för rollen som Claes i Orca

Bästa kvinnliga biroll

Lena Endre
för rollen som Eva i Min pappa Marianne

Marie Göranzon
för rollen som Margit Vanheden i Se upp för Jönssonligan

Eva Melander
för rollen som Lena i Inland

Marianne Mörck
för rollen som Lena-Sleva i Nelly Rapp – Monsteragent

Bästa manliga biroll

Ahmad Fadel
för rollen som Farid i Ghabe

Sverrir Gudnason
för rollen som Mattias i Charter

Erik Johansson
för rollen som John i Orca

Ville Virtanen
för rollen som Johannus i Den längsta dagen

Bästa manus

Josephine Bornebusch och Gunnar A.K. Järvstad
för manuset till Orca

Uje Brandelius
för manuset till Spring Uje spring

Maria Bäck
för manuset till Psykos i Stockholm

Amanda Kernell
för manuset till Charter

Bästa klippning

Fredrik Morheden
för klippningen av Breaking Surface

Adi Omanovic
för klippningen av Spring Uje spring

Sarah Patient Nicastro
för klippningen av Orca

Bästa foto

Mathias Døcker och Jonathan Elsborg
för fotot i Samtidigt på jorden

Sophia Olsson
för fotot i Charter

Frida Wendel
för fotot i Spring Uje spring

Bästa ljud/ljuddesign

Jens Johansson
för ljudet i The Average Color of the Universe

Fredrik Jonsäter
för ljudet i Se upp för Jönssonligan

Fredrik Lantz
för ljudet i Andra sidan

Bästa originalmusik

Lars Greve
för musiken i Psykos i Stockholm

Uno Helmersson
för musiken i Nelly Rapp – Monsteragent

Ola Kvernberg
för musiken i Only the Devil Lives Without Hope

Bästa visuella effekter

Chimney VFX
för effekterna i Se upp för Jönssonligan

Oskar Mellander, Petter Bergmar, Håkan Ossiann, Anders Nyman och Per Nyman
för effekterna i Andra sidan

Jelmen Palsterman och Tony Kock
för effekterna i Breaking Surface

Bästa kostym

Kicki Ilander
för kostymerna i Nelly Rapp – Monsteragent

Daniela Krestelica
för kostymerna i Andra sidan

Cilla Rörby
för kostymerna i Se upp för Jönssonligan

Bästa scenografi

Sabine Hviid
för scenografin i Charter

Linda Janson
för scenografin i Se upp för Jönssonligan

Christian Olander
för scenografin i Nelly Rapp – Monsteragent

Bästa mask/smink

Hanna Holm Löfgren, Eva von Bahr och Love Larson
för mask/smink i Nelly Rapp – Monsteragent

Sara Klänge
för mask/smink i Se upp för Jönssonligan

Daniela Krestelica
för mask/smink i Andra sidan

Särskilda nomineringsgrupper för kort- och dokumentärfilm har vid sina sammanträden den 30 november och 3 december 2020 enats om följande nomineringar till 2020 års Guldbaggar i kategorierna Bästa kortfilm och Bästa dokumentärfilm.

Vid jurymötena medverkade Guldbaggens ordförande Anna Carlson, Jurykoordinator Ebba Rydqvist och Christina Preisler Schedin, chef för Film och samhälle. Nomineringarna står i bokstavsordning.

Bästa kortfilm

Du gamla, du fria
Regi: Dawid Ullgren

Index
Regi: Nicolas Kolovos

A Legacy of Horses
Regi: Annika Karlsson och Jessica Karlsson

Bästa dokumentärfilm

Greta
Regi: Nathan Grossman

Idomeni
Regi: David Aronowitsch

Scheme Birds
Regi: Ellen Fiske och Ellinor Hallin

Nomineringsgruppen för Bästa utländska film 2020, bestående av 12 ledamöter, har genom en sluten omröstning röstat fram följande nomineringar.

Rösterna är kontrollräknade av Ebba Rydqvist och Hanna Söderstedt. Nomineringarna står i bokstavsordning.

Bästa utländska film

Babyteeth
Regi: Shannon Murphy

Till min dotter
Regi: Waad Al-Kateab och Edward Watts

Mank
Regi: David Fincher


Nyhet - Riapriset

Här är alla vinnare i Riagalan 2022

Den 17 maj ägde den tolfte upplagan av Riagalan rum på Lilla Cirkus i Stockholm - galan som hyllar svenskt TV-makeri och kreatörerna bakom Sveriges bästa TV-program. Bakom Riagalan, som är uppkallad efter TV-lege...

Nyhet - Seminarium

Digitalt kunskapsmöte om hur svensk film- och dramabransch kan arbeta med intima scener på ett strukturerat och inkluderande sätt

Den 29 mars 2022 arrangerade Film&TV-Producenterna, SF Studios, Svenska Filminstitutet och Fackförbundet Scen & Film ett digitalt kunskapsmöte om hur den svenska film- och dramabranschen kan arbeta med intima s...

Nyhet - Folk på väg

Janne Vierth utsedd till ny filmkonsulent för barn och unga

Filminstitutet har utsett Janne Vierth till ny filmkonsulent för barn och unga. Han tillträder 23 maj och efterträder Jenny Gilbertsson. ...

Nyhet - Riagalan

Här är årets finalister till Riagalan 2022

Nu offentliggörs årets finalister till Riagalan 2022. Den 17 maj intas Cirkus för att dela ut 12 priser till årets värdiga vinnare.  ...

Nyhet - Nya medlemmar

Nya medlemmar i Film&TV-Producenterna

Vi välkomnar fyra nya medlemsbolag till Film&TV-Producenterna; Makeriet, Fox in the Snow Films, Gimme a break och Fedra....

Läs fler nyheter